Poleć nas Znajomym 
                     
       [ / none ]

 » Stopa bezrobocia w Polsce

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w październiku 2017 r. spadła do poziomu 6,6% z poziomu 6,8% ustalonego we wcześniejszym miesiącu. Tym samym Główny Urząd Statystyczny potwierdził wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

To kolejny miesiąc roku, który umacnia trend spadkowy stopy bezrobocia. Czwarty rok z rzędu obserwowany jest również spadek współczynników miesięcznych w porównaniu do współczynników dla analogicznego miesiąca roku poprzedniego.
W październiku w urzędach pracy zarejestrowanych było 1069,5 tys. osób bezrobotnych. To o 47,6 tys. mniej, niż we wrześniu 2017r. oraz o 238,5 tys. mniej, niż w październiku 2016r.

 

Spadek bezrobocia i konsekwentnie spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych, w urzędach pracy, w październiku 2017r. w stosunku do wcześniejszego miesiąca tego samego roku, wynika przede wszystkim z dobrej sytuacji gospodarczej oraz obniżenia wieku emerytalnego skutkującego przejściem na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego zmienionego reformą emerytalną. Październik jest pierwszym miesiącem tego roku, w którym obowiązuje nowy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn).
Największe bezrobocie zarejestrowano w województwie warmińsko-mazurskim (11,6%), zaś najniższe w województwie wielkopolskim (3,8%).

 

Analizując dane na poziomie powiatów, największe bezrobocie zarejestrowano w powiecie szydłowieckim, łobeskim, braniewskim i bartoszyckim.

 

 Natomiast najmniejsze współczynniki stopy bezrobocia zarejestrowano w m.Warszawa, powiecie kępińskim, wolsztyńskim, poznańskim, m.Poznań i m.Sopot.

Spadkowy trend stopy bezrobocia rejestrowanego ma odzwierciedlenie w spadku zakładanych współczynników rotacji, w stosunku do założeń lat poprzednich, stosowanych w aktuarialnej wycenie rezerw na świadczenia pracownicze takich jak odprawy emerytalne, odprawy rentowe, czy nagrody jubileuszowe. Spadek współczynników rotacji jako istotne założenie aktuarialne, ma wpływ na wzrost poziomu rezerw, w przypadku, gdy pozostałe założenia pozostają bez zmian.

ATTUARIO - Aktuariusz
Biuro Aktuarialne

phone
503 107 999

email
Aktuariusze Fair Play 2011

NAPISZ DO NAS
Oddzwaniamy natychmiast!

* wypełnij wszystkie pola formularza
- Zapoznałem się z informacją o administratorze i przetwarzaniu danych


Zaufali nam:

aktuariusz